Beebi kaalub ligi 2,8 kilogrammi ja lootevett on peaaegu liiter. Lapse kasv pidurdub ning ta võtab päevas juurde vaid kümmekond grammi rasva.

Kuigi beebi oli ilmaletulekuks kehaliselt valmis juba nädalapäevad tagasi, siis tema immuunsüsteem veel areneb ja see tugevneb jätkuvalt ka pärast sündi — haigustega võitlemiseks vajalikke antikehi omastab laps emapiimast.

Peatsest sünnitusest võib anda märku limakorgi eritumine. Limakork on kiuline sültjas ollus, mis asub emakakaela kanalis ja tekitab kaitsekihi tupe ja emaka vahele ning hoiab bakterid viimasest eemal. Limakorgi eraldumine näitab, et su keha valmistub sünnituseks, kuigi päris kohe see veel alata ei pruugi. Üks rasedusega kaasnevaid paratamatusi on suurenev tupevoolus. Konsulteeri arsti või ämmaemandaga, enamasti pole selles küll midagi erilist, kuid halvemal juhul võib sul olla tupeseen. Õnneks on olemas nii sulle kui lapsele ohutuid ravimeid, mida arst saab sulle määrata.

Emapiim on sinu lapse jaoks parim toit. Vii ennast rinnaga toitmise teemaga paremini kurssi, siis on pärast sünnitust vähem üllatusi. Imetamise tähtsusest, esimeste päevadega seotud probleemidest, õigetest toitmisasenditest ja muust räägitakse näiteks perekooli loengutes.

Allikas: Pere ja Kodu