Pühapäeval pühitses Moskva patriarh Kirill sisse hiljuti valminud Vene relvajõudude peakatedraali. Kohal viibis ka kaitseminister Sergei Šoigu koos relvajõudude juhtidega.

Esialgse plaani järgi tulnuks katedraal avada 9. mail, ent Covid-19 epideemia tõttu lükati üritus edasi. Meediasse jõudsid enne avamist lekkida ka fotod kirikus pooleliolevatest mosaiikidest, millest üks kujutas Nõukogude Liidu omaaegset juhti Jossif Stalinit. Teisel mosaiigil kujutati president Vladimir Putinit, kaitseminister Šoigut ja kindralstaabi juhti Valeri Gerassimovi.


Hiljem teatas Vene õigeusukirik, et Putinist kujutavast mosaiigist on loobutud, kuna plaanist kuulnud president ei pidanud seda sobivaks. Avamise ajaks oli katedraalist eemaldatud ka Stalini kujutis. Nõukogude Liidu sümboolikaga vitraažaknad jäid siiski oma kohale.

VIDEO | Vene armee katedraali avamisel loobuti Stalini ja Putini piltidest, kuid mitte NSVL-i sümboolikast
Foto: SIPA/Scanpix


95 meetri kõrgune katedraal on maailmas üks suurimaid. Kiriku ehitus läks maksma 6 miljardit rubla (76 miljonit eurot), millest umbes pool tuli annetustest ja pool maksumaksjalt. Kirik ehitati II maailmasõja võidu 75. aastapäeva tähistamiseks.

Allikas: Delfi TV