Geenidel on hambaaukude tekkele väike mõju. Lapsed võtavad toitumise ja hambahügieeni asjus eeskuju neid ümbritsevatest täiskasvanutest — suuresti sellepärast on hambaaugud mõnes perekonnas või suguvõsas levinud probleem. Tervete hammaste saladus peitub meie käitumises.

Väikelapseeas pannakse alus harjumustele kogu eluks. Seepärast peab last suunama ja erilise hoolega jälgima, et tema toit oleks tervislik, et ta janu korral jooks vett, et ta söögikordade vahel oleksid puhkepausid ja lapse hambaid pestaks korralikult kaks korda päevas. Väikelapseeas võib olla neid reegleid raske järgida ‒ väike laps võib olla tujukas ja nõudlik, mõnikord pole vanavanemad piisavalt järjekindlad või on liialt hellitavad ‒ sellest hoolimata ei tohi unustada, et väikelapse hammaste tervis sõltub otseselt meist, täiskasvanutest.

Väga eksitav on arvamus, et piimahambaid kuigivõrd hoidma ja ravima ei pea, kuna need ju niikuinii vahetuvad. Tuletame meelde, et piimahammaste tervena hoidmine ning vajadusel ravimine on oluline tervete jäävhammaste tulekuks ning nende kenasti ritta mahtumiseks. Terved piimahambad loovad kohta ja keskkonda jäävhammastele!

Hambaarsti külastus

Lapse hambaid pestes peab neid ka uurima ning kui on näha värvimuutust, täppi(e) vms, mis pestes maha ei tule, on vaja minna hambaarsti juurde. Kui kõik on korras, siis peab hambaarsti juures ära käima enne lapse kolmeaastaseks saamist.

Väga eksitav on arvamus, et piimahambaid eriti hoidma ja ravima ei pea, kuna need niikuinii vahetuvad. Tuletame meelde, et piimahammaste tervena hoidmine ning vajadusel ravimine on oluline tervete jäävhammaste tulekuks ning nende kenasti ritta mahtumiseks. Terved piimahambad loovad koha ja keskkonna jäävhammastele!

Esmane hambaarstivisiit peaks olema lapsele meeldiv. Selle jooksul vaadatakse hambad lihtsalt üle, tutvutakse arsti, kabineti ja hambaravitooliga, et edaspidine koostöö hambaarstiga kulgeks hirmuta. Vältima peab olukorda, et esimest korda jõuab laps hambaarsti juurde alles siis, kui hambas on juba auk, või veel hullem - hammas juba valutab.

Kui on võimalik, siis võiks hambaarsti juurde minna koos inimesega, kellega tavaliselt katsumustest jagu saadakse. Näiteks tuleb lisaks emale kaasa ka isa, kelle süles sujuvad asjad kindlamalt või kelle hambaid hambaarst korraks vaatab, et laps saaks aru ‒ see tegevus on turvaline.

Kodus lapsele eelolevast hambaarstivisiidist rääkides ära lohuta last sõnadega "Ära karda, hambaarst ei tee haiget" või "See ei ole valus". Selline suhtumine tekitab lapses hambaarsti ees hoopis hirmu. Lapsele võiks rääkida hambaarsti juurde minekust lühidalt sellises võtmes, et kõik käivad aeg-ajalt hambaarstile hambaid näitamas, lähme ka! Kindlasti ei tohiks lapse kuuldes rääkida enda või kellegi teise ebameeldivast hambaarstikogemusest ega hirmutada puurimise või süstijutuga.

Ära unusta tuua last kord aastas hambaarsti juurde, et aidata kujundada regulaarselt hambaarsti juures käimise harjumust.

Laste hambaravi on kuni lapse 19-aastaseks saamiseni haigekassa lepingupartnerite juures tasuta. Kontrollige alati üle, et valitud hambaarstil oleks leping haigekassaga, lepingupartnerid leiate siit.

Allikas: suukool.ee

Allikas: Pere ja Kodu