Täna sõlmitakse leping „heade Eesti inimeste“ toel ostetud ja makstud tellimuseks. Aabi kinnitusel lahendati eile PPA kriitiline maskimure – neid jagub nüüd mõne päeva asemel nädalaks. Läti Air Baltic tõi Hiinast otse riiki maske – Aab annab mõista, et sellel oli rohkem psühholoogiline efekt, Eesti teeb koostööd Soomega. Kaitsevahendite turul on sõjaseisukord, sest USA ostab asju kokku mitmekordsete hindadega. Saatejuht on Raimo Poom.

Selle nädala kõige suurem ootus on seoses selle suure Hiina isikukaitsevahendite hankega, millest peaks siis jätkuma terve Eesti varustamiseks. Eelmisel nädalal sõlmis Jaak Aab vastava lepingu ja nädala lõpus ütles, et äkki on sel nädalal oodata esimest laadungit sealt. Saate alguses annab Aab ülevaate, mis seis suurhankega on?

„Tagasiside Hiina tarnijalt on olemas, meil on olemas ka selge kokkulepe, kuhu see laadung seal Hiinas viiakse ja nüüd on ka kokku lepitud, kes selle ära toob. On välja valitud logistikafirma. Rahvusvahelistel logistikafirmadel on võimekus Hiinast kaup kokku korjata, pakkida lennukisse ja ära tuua. Nüüd on sellega korras, kui ei teki probleem lennuki leidmisega, aga väidetavalt pole sellega probleeme,“ avaldas minister vaikset lootust.

1x
00:00


„Praegu on selline info, et Hiina tarnija täpsustab, mis neil koos on, et seda esimese lennuki peale ära paigutada ja tõenäoliselt on neil see kaup valmis reedel. Nii nad ütlevad. Ag mina ei julge ühtegi tähtaega praegu 100% maha öelda. Ehk siis nii nagu ma ütlesin, üritame selle kätte saada sel nädalal ja esialgu märgid näitavad nii,“ lisas ta siiski.

Aab seletas kohe ka seda, et riigi suurhange pole ainus, millega tegeletakse. On rida väiksemaid, mis on samuti sõlmitud ja töös ja mille laekumist oodatakse.

„Selgitan veel süsteemi – kõik haiglad ja asutused üritavad hankida ka ise. Kuid kõik tavalised lepingupartnerid on lihtsalt läbi lõigatud. Aga muidugi nad midagi saavad. Aga seni kui me ei saa suuremat kogust (kogu riigile), siis hoiame silma peal ka sellel, kui palju kellelgi on.“

„Näiteks eile ma suhtlesin PPA peadirektoriga ja küsisin, et kuidas ta hakkama saab. Neil on täiendavalt tulnud Saaremaa eriolukord, mis nõuab suuremaid ressursse. Kõigil on seda ressurssi vaja ja ta kinnitas, et maskid peaks olema nädalaks. Aga keegi ei oska prognoosida praegu ka seda maskide kulu, sest olukord muutub kogu aeg..“

Aga eile Elmar Vaher oli siinsamas erisaates ja ütles, et maskidega varustatus on politseil ikka väga kriitiline – jätkub vaid kaheks-kolmeks päevaks?

Aab rääkis, et probleem lahendatigi päeva peale. „Ma vestlesin temaga peale [eile hommikust saadet] ja lahendasime PPA probleemi ära. Neile oli antud terviseameti poolt üks kogus. Aga kuna terviseamet jälgib ja tervishoiuteenuste asutuste kriitilist seisu ja see oli antud mõttega, et kui PPA saab juurde, siis tagastab koguse. Aga otsustasime nii, et keegi seda tagasi küsima ei hakka, arvestades kriitilist olukorda. Ja üritame siis terviseameti varud kompenseerida mujalt ja palju suuremates kogustes.“

„Tulles tagasi siis tarnete juurde on [suurele Hiina hankele] lisaks rahandusministeeriumi allkirjaga sõlmitud lepingud kolme tarnijaga ja üks on veel PERH-i hange, kust üritatakse hankida ka teistele haiglatele. Ja see hange on viibinud, kuna ei saada kogust kokku. Alguses oli info, et ehk saadakse neljapäeval kokku, siis oli info, et pühapäeval. Praegu on võimalus, et ka selle nädala sees on ka see hange koos. Seal on ka transport organiseeritud ja loodame, et tuleb. See hange on Hiinast.“

Aga väiksemate hangete kohale saamisega on venitusi ja viivitusi, möönis minister. „Aga meil on tööd ka teised tarnekohad. Kirurgimaske on tulemas Euroopast, meil on leping sõlmitud, aga kõik viibib. Seda logistika tõttu, sest sealgi on praegu hoopis teised reeglid. Logistikafirmad, näiteks DHL, on pannud piirkogused kubatuurile ja tonnaažile, lihtsalt on raske kohale tuua. Aga me pole erakorraliselt siia sekkunud veel, sest lootust on, et selle logistika plaaniga tuleb. Aga on veninud.“

Aab avaldas saates fakti, et riigile on appi tulnud Eesti inimesed, kes on ise Hiinast otsinud üles varustajaid ja ostnud välja ühe saadetise. „Lisaks sellele on erinevaid lepinguid veel. Ma tean üks suurem kogus on veel Hiinast tulekul ja täna tõenäoliselt sõlmime lepingu. Siin on head Eesti inimesed õla alla pannud – raha kokku pannud, ära ostnud ja soovivad selle ära tuua.“

Küsimuse peale, kas ta saaks öelda, kes need head inimesed on, jäi Aab siiski tagasihoidlikuks. „Ma ei saa täpsustada, kes need on.“

Tulles isikukaitsevahendite turul valitseva olukorra juurde, oli Aabi hinnang karm. „Siin on küsitud näha neid hankeid, aga ma ütlen praegu nii: see on sõjaseisukord, kus vahendeid ei valita. Ärastatakse tarneid, ostetakse tarneid üle,“ iseloomustas ta.

Lootus kindlusele on siis, kui asjaga tegeleb otse riik. „Lootus on see, et kui riik on teadlik, ka Hiina riik, ja kontrollib seda. Üldiselt suurte tarnete puhul küsib Hiina riik ka riigi lepingut ja edaspidi võimaldatakse seda tõenäoliselt vaid riikidele.“

Aab rääkis ka sellest, et aina akuutsemaks muutuva koroonakriisiga võitlev USA on tekitamas turul tohutut nõudlust vahendite järgi. „Siis on turule väga võimsalt tulemas USA. Näiteks Euroopast, kus meiegi mingi koguse loodame saada. USA on seal öelnud, et neil on vaja kohe ja kiiresti 14 miljonit maski ja nad on valmis maksma kahekordset hinda!“

„Ja teine uudis on ka see, et väidetavalt USA ei jälgi enam Hiinast tuues oma sertifikaatide nõudeid.“

Eesti pole seda teed läinud ja vaatab jätkuvalt, et tarbed oleksid nõuetele vastavad. Seda tehakse kohapeal, enne seda asjade eest ei maksta.

„Nende lepingute puhul oleme küsinud sertifikaate ja järgime seda. Tänasel päeval on umbes nii, et näiteks üksiküritajatega tehtud lepingute puhul nõuame, et kaup oleks Tallinnas, siis vaatame otsa ja siis on makse. Hiina suur leping on erandlik. Oli selge, et suured tootjad ei võta muidu hanget sisse. Seal maksime peale lepingu sõlmimist poole ja nii nagu kauba kätte saame, maksame teise poole. Aga see on erandlik ja vaid selle suure leppe osas.“

Kas hangete osas tehakse ka naabritega koostööd. Näiteks Lätis paneb Air Baltic fotosid internetti, kuidas nemad nüüd toovad isikukaitsevahendeid Lätti Hiinast. Kas selles osas on olnud suhtlust näiteks Lätiga, et kust nemad hangivad või et kas vahetada infot, kus mida saada on?

„Ma arvan, et see Läti käik käia lennukiga miljonil maskil järel on mõnes mõttes sümboolne ja rahustav. Aga miljon maski – no kujutate ette õhupalle, miljon õhupalligi pole eriti raske ega suur kogus. Käia sellel suure lennukiga järel.. Ma saan aru põhjustest, aga võibolla ka vajadusest, sest ma ei tea ju millised on nende varud..“

„Meie kriitilised varud on kaardistatud. Haiglatel on varud praegu olemas ja mul on lootus, et saame uued varud kätte enne kui haiglates varud otsa lõppevad. Aga teisi – PPA, hooldekodud – neid me jälgime ja oleme sinna lisavarustust juurde andnud. Saaremaale saatsin minagi 10000 maski. Teeme koostööd praegu Soomega, neil on olemas riigifirma, kes tegeleb just selliste erakorraliste varude hankimisega. Ja neil on ka midagi tulemas ja kui nad on valmis sealt meilegi midagi andma, on okei. Ja nad on veidi vahendanud meile oma kontakte.“

„Aga ma arvan, et kõigepealt peame lootma iseendale ja saama tarned ise käima,“ rõhutas minister.