Pereõde: Kodusid, kus pole hambaharja, on rohkem kui me arvata oskame
Ennetusega tegelevad pereõed näevad oma kabinetis neid, kes hambaarsti väldivad.
Vinni tervisekeskuse pereõe Riina Sinisoo arstikabinetti astuvad hambamuredega kõige tihemini vanemad inimesed, kuid aidata tuleb ka väikesi lapsi. Sinisoo räägib, et pereõdede roll on väga oluline: õigest hambahooldusest rääkida tuleb juba noortele emadele, et lapsed saaks kohe elu alguses võimaluse hoolitsetud hammasteks. Et hambad oleksid korras, peab alustama õiget hambahooldust varakult.
Kui õigel ajal lapsele harjumused selgeks õpetada, peab laps neist juba edaspidi ise kinni. „Ka oma lapselapsele pidin hambapesu meelde tuletama, aga nüüd ta kontrollib mind, kas ma teen kõike õigesti,” muheleb Riina Sinisoo.
Hambahaigused levivad pereliini pidi ning ka suuhügieeni harjumused saab laps kaasa kogu eluks. Ka selle eest, et laps saaks hambaarsti juurde viidud, vastutavad vanemad. Samal ajal on peresid, kus
igal pereliikmel pole oma hambaharjagi, rohkem, kui me arvata oskame.
„Hakkasin sel aastal kokku panema enda vallast ja lähiümbruse teistest valdadest hambaarstide liidule nimekirja inimestest, kellele oleks vaja kinkida hambahari. Ma arvasin, et saan kokku nelja valla peale ehk 50 nime. Aga sinna nimekirja kogunes sadu inimesi,” ütleb Sinisoo.
Vaata videost ning loe pikemat lugu Eesti Päevalehest!