Juuli alguses andis murelik rattur Facebooki grupis „Eesti rattarikkaks!“ märku endaga juhtunud õnnetusest. „Isegi ühesuunalisel ja aeglasel tänaval võib olla ohtlik, kandke kiivrit!“ hoiatas ta.
Videolt on näha, kuidas ta ühesuunalisel tänaval rattaga liigeldes sõidujagamisplatvormi Bolt märgistusega autolt löögi saab ja pikali kukub.
Postituse kommentaariumis läks lahti elav arutelu. „Tahtlik otsasõit! Autojuhti peaks ootama karistus!“ arvas mitu grupi liiget. Ometi leidus ka inimesi, kes seadsid küsitavuse alla hoopis ratturi käitumise. „Aga miks sa keset teed sõidad?“ küsiti.
Mis täpsemalt juhtus?
Vahejuhtum toimus 2. juuli õhtupoolikul Tallinnas Vabriku tänaval.
„Taksojuht vedas kliente, kiirustas ja otsustas mind möödasõiduga edestada, kuigi see polnud füüsiliselt võimalik, sest sellel tänaval ei saa möödasõidul hoida vähemalt 1,5 meetrit vahemaad. (värske liiklusseaduse muudatuse kohaselt peab autojuht kergliikurist möödasõitu sooritades hoidma 1,5-meetrist vahemaad, kuid see rakendus 9. juulil, nädal pärast intsidenti – A. A.) Seetõttu ta mind tabaski.
Ta vigastas mind, lõi oma reisijatele ohtliku olukorra ja lahkus sündmuskohalt,“ sõnas rattur.
Kiirabi vaatas kohapeal jalgratturi vigastused üle, haiglaravi ta ei vajanud. Taksojuht naasis mõne minuti pärast, kuid ratturi sõnul erilist kaastunnet üles ei näidanud. Selle asemel olevat ta kergliiklejat sõimuga kostitanud.
Õrnalt käele viga teinud kergliikleja plaanib taksojuhi hüvitise saamiseks kohtusse kaevata. „Samuti pöördusin Bolti poole, sest sellised juhid ei peaks inimesi vedama, kuna võivad paari sekundi võitmise nimel kellegi tappa. Üldiselt arvan, et selliseid olukordi saab hõlpsasti vältida, kui probleemile terviklikult läheneda: liiklust rahustada, liiklusvood eraldada, juhte harida, trahve suurendada jne. On palju näiteid, kuidas projekteerida turvalisi tänavaid kõigile, kuid selleks on vaja kaasata spetsialiste,“ arvab rattur.
Kellel on õigus?
Selles olukorras ei käitunud jalgrattur kuidagi liiklusseaduse vastaselt. Kuna teelõigul kehtib kiiruspiirang 30 km/h, ei takistanud ta ka aeglasema tempo tõttu liiklust. Küll aga leidis politsei, et eksis taksojuht.
„Liiklus on koht, kus turvaliseks kohalejõudmiseks tuleb olla viisakas ja arvestada teiste liiklejatega. Jalgrattur on vähem kaitstud liikleja ning vähem kaitstud liiklejate läheduses peab autojuht olema eriti tähelepanelik ja hoidma möödudes ohutut külgvahet, selle vastu autojuht eksis ning politsei karistas sõiduauto juhti rahatrahviga,“ sõnas Lääne-Harju jaoskonna avariimenetlusgrupi juht Raul Annuka.
Liiklusseadus näeb liiklusohtliku olukorra tekitamise eest ette rahatrahvi kuni 400 eurot ja karistusena on võimalik kohaldada ka juhtimisõiguse äravõtmist kuni kuueks kuuks.