CNN/ORC vaatajaküsitluse tulemusest selgub, et 62 protsenti pidas debatis võitjaks Clintonit, 27 protsenti Trumpi.

Debatti juhtis NBC uudisteankur Lester Holt.

Isiklikud rünnakud algasid debatis varakult. Esimesena läks pealetungile Clinton, kes võttis sihikule Trumpi äritegevuse alguse, väites, et ta laenas kinnisvaraäri alustamiseks isalt 14 miljonit dollarit.

„Donaldil oli elus palju õnne ja see kõik on talle kasuks tulnud. Ta alustas oma äri isalt laenatud 14 miljoni dollariga ja ta tõesti usub, et mida rohkem jõukaid inimesi aidata, seda paremini meil läheb ja kõik kasvab sellest välja. Mina seda ei usu. Mul on teistsugused kogemused,“ ütles Clinton ja rääkis oma isa tööst kangavalmistajana.

„Üks asi ja enne kui me selle üle alustame, minu isa andis mulle 1975. aastal väga väikese laenu ja ma ehitasin sellest firma, mis on väärt palju, palju miljardeid dollareid,“ vastas Trump.

Kui debatt oli kestnud vähem kui 30 minutit ründas Trump Clintonit kaubanduse, Islamiriigi, maksude, majanduse ja muudel teemadel. „Mul on tunne, et selle õhtu lõpuks süüdistatakse mind kõiges, mis on kunagi juhtunud,“ kommenteeris Clinton.

„Miks mitte?“ küsis selle peale Trump.

Juttu tuli Trumpi otsusest mitte avaldada oma maksutagastusi.

„Mul pole midagi avaldamise vastu. Ma olen rutiinse auditi all ja need avaldatakse,“ ütles Trump. „Ma avaldan oma maksutagastused oma advokaadi soovide vastaselt, kui tema avaldab oma 33 000 e-kirja, mis on kustutatud.“

„40 aastat on kõik, kes on presidendiks kandideerinud, avaldanud oma maksutagastused,“ ütles Clinton. „Tuleb endalt küsida, miks tema oma maksutagastusi ei avalda. Võib-olla ei taha ta, et Ameerika rahvas, kõik teie, kes te täna õhtul vaatate, saaksite teada, et ta ei ole föderaalmaksudena midagi maksnud.“

Moderaator Lester Holt küsis Trumpilt, miks kulus tal nii palju aega, et tunnistada, et president Barack Obama sündis USA-s.

Alguses väitis Trump, et kaks Clintoni abi olid esimesed kes 2008. aasta kampaania ajal Obama sünnitunnistust uurisid. Siis ütles Trump, et jäi rahule, kui Obama oma sünnitunnistuse avaldas.

Holt märkis, et Obama avaldas sünnitunnistuse 2011. aastal, aga Trump jätkas selle kahtluse alla seadmist kuni 2015. aastani.

„Keegi ei avaldanud survet, keegi ei hoolinud sellest eriti,“ ütles Trump. „Ma arvasin, et sa seda küsimust täna küsid, loomulikult. Aga keegi ei hoolinud sellest eriti. Aga mina olin see, kes pani ta sünnitunnistust esitama ja ma arvan, et ma tegin head tööd.“

Trump süüdistas Clintonit, et viimane pole viimastel päevadel kampaaniat tehes ringi reisinud ja on kodus istunud.

„Ma arvan, et Donald kritiseeris mind just selleks debatiks valmistumise eest,“ vastas Clinton. „Ja jah, ma valmistusin. Ja teate, milleks ma veel valmistusin? Ma valmistusin president olemiseks. Ja ma arvan, et see on hea asi.“

Kogu debati jooksul püüdis Clinton näidata Trumpi ettevalmistamatuna ja tahtmatuna teha rasket tööd presidendiametiks valmistumiseks.

Debati lõpupoole parandas Holt Trumpi Iraagi sõja toetamise teemal enne selle algust.

„Ma ei toetanud sõda Iraagis,“ ütles Trump. „See on peavoolumeedia nonsenss, mis on tema poolt välja lastud, sest ta… ausalt öeldes ma arvan, et parim isik tema kampaanias on peavoolumeedia.“

„Andmed näitavad näitavad muud,“ ütles selle peale Holt.

Ainus kord, kui Trump näib olevat Iraagi sõjast rääkinud enne selle algust, oli 2002. aastal Howard Sterni saates, kus viimane küsis: „Kas te olete Iraaki sissetungimise poolt?“

Trump näis kõhklevat ja vastas: „Jah, ma arvan küll. Ma loodan esimest korda, et seda tehtaks õigesti.“

Vaatamata Holti katsele teda korrigeerida, rõhutas Trump edasi, et oli Iraagi sõja vastu. „Andmed näitavad, et mul on õigus.“

Holt küsis Trumpilt tema kunagise väite kohta, et Clinton ei näe presidendi moodi välja.

„Tal ei ole väljanägemist tal pole vastupidavust,“ vastas Trump. Ma ütlesin, et tal ei ole vastupidavust. Ja ma ei usu, et tal oleks vastupidavust. Et olla selle riigi president, on vaja tohutut vastupidavust.“

„Noh, niipea, kui ta reisib läbi 112 riiki ja räägib välja rahukokkuleppe, teisitimõtlejate vabastamise, uute võimaluste ja riikide avamise üle maailma või isegi veedab 11 tundi kongressikomitee ees tunnistusi andes, võib ta rääkida mulle vastupidavusest,“ ütles Clinton.

Clinton püüdis valijatele meelde tuletada ka vastuolulisemaid asju, mida Trump on naiste kohta öelnud.

„Üks asi, Lester, ta püüdis ümber lülituda väljanägemiselt vastupidavusele,“ ütles Clinton. „Aga see on mees, kes on nimetanud naisi sigadeks, kaltsakateks ja koerteks. Ja keegi, kes on öelnud, et rasedus on tööandjate jaoks ebamugav. Kes on öelnud, et naised ei vääri võrdset palka, kui nad ei tee nii head tööd kui mehed.“