Pakkusime ajakirjanikele või- ja margariinileivakesi. Kas nad tundsid ära, kumb on kumb?

Kurjad keeled räägivad, et Euroopat ja Eestit on tabanud võikriis: nõudlus aina suureneb, aga võikoort ei suudeta piisavalt toota. Seetõttu on või hind viimase aastaga mitukümmend protsenti tõusnud ja poodide võiletid kohati hõredaks ostetud. Tootjad lubavad, et mõne kuuga peaks olukord stabiliseeruma ja poodides ei tohiks enam võinappust tekkida, ent hinna langemisest võib ilmselt ainult unistada.

Mida siis teha? Kas piirata või tarbimist, et see rahakotti auku ei kulutaks? Või kasutada või ehk loomse rasvaine asemel taimset rasva? Kõige odavam alternatiiv ongi margariin, mida müüakse umbes poole soodsamalt. Ent mis saab maitsest?

Et välja selgitada, kas või ja margariini maitsel ongi nii suur vahe, nagu tihti väidetakse, ostsin poest pätsi leiba, paki Tere võid ja paki Voimixi margariini. Pooltele viiludele määrisin võid ja pooltele margariini, panin leivakesed taldrikule ja jalutasin nendega toimetuses ringi. Pakkusin neid kolleegidele: „Ühel taldrikul on margariiniga leivakesed ja teisel võiga leivakesed. Mis sa arvad, kumb on kumb?”

Asi on maitses

Majandustoimetuse juht Kaja Koovit arvas, et maitsel pole suurt vahet, ja pakkus üsna huupi valesti, arvates, et margariinil on rohkem või maitse kui võil. Hiljem ta tunnistas, et kuna ta pole margariini kunagi söönud, ei olnud tal ettekujutust, kuidas see võiks maitsta.

Majandustoimetuse reporter Jaanus Vogelberg sai kiiresti aru, kumb on kumb. „Ma ei tea, mis on see oluline erinevus. Soolasus või?” oletas ta.

Majandustoimetaja Romet Kreek parandas kohe mu küsimust „Kumb on margariin, kumb on või?”. Tema variant kõlas niimoodi: „Ehk kumb on koertele ja kumb inimestele?” Juba pärast esimest margariinileivakese suutäit teadis ta kindlalt: „See on margariin.” Rometi sõnul saab maitsest kohe aru, et tegu on margariiniga, aga mis täpsemalt teistmoodi on, ei osanud ta täpsustada. Ka majandustoimetuse reporter Jaanus Vogelberg sai kiiresti aru, kumb on kumb. „Ma ei tea, mis on see oluline erinevus. Soolasus või?” oletas ta. Delfi toimetaja Riho Nagel ütles samuti esimese suutäie peale kohe, kumb leivake on kaetud võiga. „Margariinil on kuidagi pehmem või tehislikum maitse,” täpsustas ta.

Delfi tegevtoimetaja Tarmo Paju oletas enne maitsmist, et juba tekstuuri järgi peaks olema näha, kas tegu on või või margariiniga. Ka Tarmo vastas õigesti ja nimetas margariini soolasemaks. Delfi reporter Linda-Riin Võeras ütles esimese margariinileivakesest võetud ampsu peale, et see on või. Suutäis teisest leivakesest ajas ta segadusse. „Ma olin jumala kindel, et eelmine oli või, aga enam ei ole ma selles kindel.” Ühtlasi tunnistas ta, et ehkki maitse ei ole ühesugune, ei saaks ta vahest sellest aru, kui võileivale oleks veel midagi pandud. „Ma arvan ikka, et see on või,” andis Linda-Riin margariiniga leivakesele lõpliku hinnangu.

Pimekatse kokkuvõte on, et neli proovijat kuuest tundsid maitse järgi või ära, kaks mitte. Sellest võib järeldada, et kui tegu pole just võigurmaaniga, kes haistab une pealt, kas toidus on kasutatud taimset või loomset rasva, ei ole tegelikult hullu, kui poes või asemel margariin valida (ja selle eest poole vähem maksta).

Allikas: Eesti Päevaleht