Panime levinumad patareid taskulambikatses proovile, et näha, milline neist kõige kauem voolu annab.

Kogusime kokku nelja tootja – Panasonic, Energizer, Duracell ja ICA – patareid, et näha, milline neist suudab kõige pikemalt patareil töötavat seadet elus hoida. Kõik patareid olid mõeldud väikeseadete toitmiseks, s.t sobisid näiteks pleierites ja taskulampides kasutamiseks. Katses kasutasime nelja väikest AA patareil töötavat LED-taskulampi. Taskulambid olid täpselt ühesugused, kui välja arvata nende kesta värv ja see, et igaühesse mahtus üks patarei. Lülitasime taskulambid kontoris ühe tööpäeva õhtul korraga sisse ja seadsime neid filmima seikluskaamera, et ühegi lambi kustumist mitte maha magada.

Järgmisel hommikul oli üllatus suur, kui selgus, et kõik lambid on öisele valgusšõule vastu pidanud ja patareides leidub veel piisavalt särtsu, et edasigi panna. Üks taskulamp aga oli üsna nukraks jäänud ja heitis valgust teistest märksa nõrgemini. See oli Panasonicu patareil töötanud lamp. Enne katse algust kuulsin mitut kolleegi lõõpimas, et Panasonic teeb niikuinii teistele pika puuga ära, seega tundsin Panasonicu surmaeelsete korinate üle natuke kahjurõõmu. Patareigigandi kukkumine tundus kui klassikalise Kreeka tragöödia kangelase langemine, mis toob katarsise ja pöörab maailma korraks pea peale. Nagu varsti selgus, poleks ma saanud rohkem eksida.

Nagu fööniks

Kui Panasonic ka kaheksa tundi hiljem ehk teise tööpäeva lõpuks elus oli, tabas mind kummastus: kas tõesti on võimalik, et see patarei peab teistega sama kaua vastu, ehkki vaagub juba pikemat aega elu ja surma vahel?

See sündmus pööras tõesti maailma koos loodusseadustega pahupidi.

Just nii. Kolmanda tööpäeva hommikuks olid kolme teise tootja patareidel töötanud lambid kustunud, aga Panasonic vindus edasi, kuni – ja see sündmus pööras tõesti maailma koos loodusseadustega pahupidi – lõi vahetult enne kustumist särama nagu tuhast tõusnud leegitsev fööniks.

Hiljem kolleegidega muljetades oli sellise võidu kohta muidugi vastakaid arvamusi. Mitu kolleegi arvas, et Panasonic tegi sohki, sest pidas oma energiavarusid lõpuni kinni ja hoidis ülejäänud võistluse ajal tagaplaanile. Ent oli neidki, kes arvasid, et kuna võistluse eesmärk oli pidada kõige kauem vastu, oli Panasonic lihtsalt teistest targem ja võitis seeläbi ausalt. Mina ühinen viimati mainitutega.

1. Panasonic 39 t 50 min

2. ICA 33 t 13 min

3. Duracell 30 t 23 min

4. Energizer 28 h 53 min

Patarei on kui minielektrijaam, mis toodab keemilise reaktsiooni tulemusel elektrienergiat. Levinumad on leeliselemendiga (alkaline) patareid, mille nimipinge on 1,5 volti.

Patareid võivad ehituse poolest erineda, kuid põhielemendid on kõigil siiski samad. Patareid ümbritseb terasest kest ehk konteiner. Selles on katood ehk süsiniku ja mangaandioksiidi segu; separaator ehk kiuline riie, mis eraldab elektroode; anood ehk pulbriline tsink; elektroodid ehk koht, kus elektrokeemiline reaktsioon toimub; elektrolüüt ehk kaaliumhüdroksiidi vesilahus ja voolu kandja ning kollektor ehk patarei sees olev vasknõel, mis kannab voolu välisesse vooluahelasse.

Keemiline reaktsioon algab, kui sisestada patarei vooluringi. Elektrolüüt hakkab anoodi oksüdeerima. Katoodi süsiniku ja mangaandioksiidi segu reageerib sellele ja hakkab toimuma elektrivoolu tootmine. Selle tulemusel patareis reaktsioon aegamööda aeglustub ja pinge väheneb.

Allikas: Eesti Päevaleht