Proovisin viie tootja sukkpükse, et selgitada välja, milliste ostmine on raha raiskamine ja millised peavad vastu päeva või kauemgi.

Ma vihkan enamiku sukkpükste kandmist. Sukkpüksid ajavad higistama, tekitavad oma kitsa kummiga kleidi alla ebavajalikke voldikesi, vajuvad alla ja lähevad alati kõige ebasobivamal ajal katki.

Kõikide sukkpükstega asi siiski nii hull ei ole. Mõni paar peab vastu aastaid ega lähe ka kõige kulunuma puupingi vastu hõõrudes katki. Mõnede sukkpükste varbaossa tekib kandes küll auk, ent kui see kinni nõeluda, peavad need veel kaua vastu. Minu sukkpüksiriiulis on päris mitu nõelutud varbaosaga paari ja ma pole ilmselt ainus.

Mõnede sukkpükste varbaossa tekib kandes küll auk, ent kui see kinni nõeluda, peavad need veel kaua vastu.

Ent millised sukkpüksid on mugavad ja vastupidavad ning aitavad mööda saata kontoris istumist täis päeva ja tantsimist täis öö? Proovisin viie poodides enim müüdava tootja sukkpükse. Neli paari olid 20-denjeesed (vt lisalugu), üks paar 15-denjeene ja jokkerina võtsin proovida ka ühe 10-denjeese paari, et veenduda, kui õrnad need õhemad sukkpüksid siis on.

Juhis sukkpüksidžunglis orienteerumiseks. Milline paar peab väntsutustele vastu?

Proovisin sukkpükstest jagu saada kolme „tööriistaga”: terava servaga sõrmusega, mis on minu sukkpükse kõige rohkem lõhkunud; küüneviiliga, mis jäljendab karedaid pindu ja puupinde täis laudu-toole, ning küünekääridega, millega lõhkusin varbaosa, et näha, kuidas see sukasilmad jooksma paneb.

Häid ja halbu üllatusi

Tulemus: sõrmus sai jagu kahest sukkpükste paarist, küüneviil lõhkus ühe paari, ent rikkus pea kõikide väljanägemise, ja katki lõigatud varbaosa ajas silmad jooksma kolmel paaril.

Minu hüpotees, et 10 den sukkpüksid lähevad katki juba pelgalt patsutamise peale, pidas enamiku sukkpükste puhul paika: need purunesid tõesti väga kergesti. Ausalt öeldes ei jõua nendega koduuksest eriti kaugemale.
Häid üllatusi oli ka: kui Golden Lady 10 den sukkpüksid olid kõige õrnemad, siis sama tootja 20 den toode oli jällegi oma klassi raskekaallane, pidades vastu kõigile katsumustele.

Golden Lady sukkpükstega läheks sõtta küll, tegelikult ka Levante sukkpükstega. Ülejäänud jätaksin näitlejatele pangaröövli mängimiseks.

PARIM: Golden Lady My Secret, 20 den

Selle katse võitjad. Neid ei lõhkunud ükski kasutatud tööriist ja küüneviiliga kraabitud pind ei muutunud nii viiruliseks kui teistel sukkpükstel.

Pompea No Stress, 20 den

Keskmise vastupidavusega. Sõrmusega sukkadesse kinni jäämine tekitab küll augud, ent ei aja sukasilmi jooksma. Varbaosa on disainitud piisavalt tugevaks, et auku mitte suuremaks kasvatada.

Bellissima Basic, 15 den

Peavad keskmiselt või keskmisest kauem vastu. Sukkpükste Achilleuse kannaks osutus varbaosa, mis ajab katki minnes silmad jooksma.

Levante Invisible, 20 den

Keskmisest pigem parem vastupidavus. Materjal oli piisavalt tugev, et pidada vastu nii varbaosa lõikumisele kui ka sõrmusega sukkpükstesse takerdumisele.

Pierre Cardin City Line, 20 den

20-denjeestest sukkpükstest halvimad: sõrmus küll sukkpükstesse auku ei teinud, ent küüneviiliga hõõrudes ilmusid pükstele koledad viirud ja varbaossa tekitatud auk pani silmad kiiresti mööda säärt jooksma.

HALVIM: Golden Lady Sunfresh, 10 den

Kukkusid läbi kõikides katsetes. Küüneviiliga piisas paar korda hõõrumisest, kui juba olid tükid taga. Ka varbaosa august jooksid silmad mööda säärt üles kiiremini kui maailma kiireim mees Usain Bolt sprindirajal.

Den ehk denjee on tinglik ühik, millega märgitakse sukkpükste valmistamiseks kasutatud niidi kaalu ja paksust. Denjee järgi saab hinnata sukkpükste paksust ja läbipaistvust.

15 deni ja vähem: ultraõhukesed
Neid kandes püütakse luua mulje, nagu polekski kandjal midagi jalas.
15–30 deni: õhukesed
Kõige klassikalisem sukkpükste paksus, mis ühtlustab jalgade nahatooni ega purune nii kergesti kui ultraõhukesed sukkpüksid.
30–40 deni: poolläbipaistvad
Piisava paksusega sukkpüksid, et pakkuda tuge ja vormi, ent pole täiesti läbipaistmatud. Sobivad ka kontoris ja peol kandmiseks.
40 deni ja rohkem: läbipaistmatud
Üle 40-denjeesed sukkpüksid on suuremas osas läbipaistmatud ja sobivad hästi talvel kandmiseks.
Allikas: Eesti Päevaleht